3 najlepsze porty świata

Moje 3 ulubione porty na świecie

Portów i marin odwiedziłem sporo. Zdecydowaną większość z nich noszę we wspomnieniach, jako przyjazne, dobre miejsca, dające schronienie i możliwość odpoczynku po przelotach. Porty bywają większe, mniejsze, typowo turystyczne lub dzikie, historyczne bądź nowoczesne wreszcie zaciszne będące dobrym miejscem schronienia podczas sztormów oraz słabo osłonięte, do których wchodząca fala czy swell powoduje sporą uciążliwość podczas postoju.

Wszystkie z tych miejsc są na swój sposób urokliwe, dlatego wybór 3 portów, które w moim odczuciu są najciekawsze nie był łatwy.

1.      Ciutadella – 40°00’02.1″N 3°49’57.3″E

Z miejscem nr 1 nie miałem żadnego problemu! Ciutadella – niewielki port na północno – wschodniej części Minorki (Baleary Hiszpania) jest zdecydowanie moim ulubionym miejscem na Ziemi.

Do portu wchodzi się między wysokimi nabrzeżnymi klifami. Po prawej w skale wbudowany jest bunkier patrzący na wejście portu. Port otwarty jest na pełne Morze Balearskie, zatem przy wiatrach z kierunków od SW po N fala przybojowa piętrzy się znacznie. Wejście/wyjście z Ciutadelli przy takiej pogodzie jest wymagające, ale zdecydowanie możliwe.

Mijając główki portu wchodzi się w głęboką zatokę, której brzegami są klify sięgające salingów a nie raz topu masztu. Po lewej stronie pojawia się marina jachtowa. Nad mariną widnieją terminale promowe. Najprawdopodobniej już nieużywane. W marinie pirsy wyposażone są w prąd i wodę dla jednostek. Cumowanie na Y-bomach. Zaplecze sanitarne nie powala, ale jest wystarczające. Nad Sanitariatami znajduje się biuro mariny.

Po prawej najpierw dźwig portowy lokalnego jachtklubu a następnie ciąg barów i knajpek wciśniętych wręcz pod nawis klifu. Pod stromą ścianą prawego brzegu biegnie malownicza kładka dla pieszych. Zatoka kończy się mostkiem, który skraca drogę do głównego miasta. Do rynku z mariny przeprawiamy się przez ten właśnie mostek, a następnie wspinamy na klif schodkami bądź ulicą. Sam rynek Ciuttadelli jest bardzo urokliwy. Zachowany w starym stylu i trzymający historyczny klimat. Nie brakuje zabytkowych budowli, pomników historii i tablic okolicznościowych. Oczywiście nie brakuje lokalnego targu spożywczo – wszelakiego. Przechodząc przez rynek dochodzimy do głównej ulicy miasteczka z ciągiem sklepów, przystankami autobusowymi i wzmożonym ruchem.

Co w takim razie tak bardzo podoba mi się w tym miejscu?

Po pierwsze: położenie Mariny i Rynku. A konkretnie widok z rynku na marinę. Szczególnie nocą, kiedy stojąc przy murze w Rynku na wysokim brzegu widzimy pięknie oświetloną zatokę portową. Widok jest dla mnie powalający!

Po drugie: podczas silnych wiatrów dopychających niesamowitym przeżyciem jest dojście do lewej główki portu i zejście do wspomnianego bunkra. Fale rozbijające się o klif wchodzą do środka zalewając część korytarzy. Efekt niesamowity! Ponadto widok stamtąd na Majorkę – przepiękny.

Po trzecie: spokój. Ogólnie wiadomo, iż narody śródziemnomorskie cenią swój czas i żyją znacznie spokojniej niż choćby Polacy. Jednak Minorka pod tym względem jest według mnie wybitna. Tutaj nie spotyka się męczącej rozlazłości czy opieszałości ze strony mieszkańców. Tu po prostu czas płynie inaczej. Stojąc w zatoce Ciutadella miałem poczucie pełnego spokoju i relaksu.

Wiem, że gdy tylko będę miał możliwość i będę w okolicy nigdy nie ominę tego portu i z przyjemnością do niego zapłynę.

2.      Helgoland – 54°10’34.4″N 7°53’40.0″E

Niesamowita wyspa wyrastająca południowych wód Morze Północnego.

Znajduje się na północ od wyjścia z Kanału Kilońskiego. Podejście do portu od strony południowo – wschodniej. Przyzwoicie oznakowane i oświetlone. Cumowanie przy pomostach pływających gdyż w porcie występuje spory pływ. Przy kei prąd i woda dla jachtów. Miejsc jest niewiele, więc bywa tu tłoczno. Obok mariny cumują, a właściwie kotwiczą z powodu niezdatnego do podejścia nabrzeża promy. Pasażerowie transportowani są z promów na ląd szalupami.

Wyspa ma niesamowity kształt – od zachodu wybrzeże rozpoczynają strome klify wyrzeźbione finezyjnie przez fale ze słynnym obeliskiem „Lange Anna” na czele. Teren opada ku wschodniemu brzegowi aż do poziomu morza kończąc ten brzeg piaszczystymi plażami. Wyspa jest niewielka. Obejście jej na piechotę zajmuje kilka godzin rekreacyjnego tempa.

Na wyspie prawie nie ma samochodów. Ja naliczyłem: policyjny (elektryczny) radiowóz, turystyczną ciuchcię i wóz straży pożarnej. 

Cała wyspa znajduje się z strefie bezcłowej, zatem na jej powierzchni mieści się mnóstwo sklepów oferujących artykuły typowe dla takich miejsc a zatem alkohol, produkty tytoniowe i perfumy. Nie brakuje również sklepików i stoisk z pamiątkami.

3.      Vinogradisce – 43°09’27.8″N 16°23’23.7″E

Przepiękna zatoka na Adriatyku w archipelagu chorwackich wysp Sveti Klement. Od północnej strony marina ACI – Palmiżana, również urocza i wyposażona, jak na ACI przystało, bardzo dobrze. Ja jednak wolę zatoczkę od strony południowej. Podejście łatwe, ale linia brzegowa dość mocno zlewająca się w jeden ciąg, zatem trzeba uważnie śledzić trasę na GPS. Zatoka dobrze znana, zatem w sezonie kotwicowisko jest zatłoczone. Uwaga na plączące się łańcuchy kotwiczne! Dno żwirowo – piaszczyste kotwicę trzyma nieźle. Częsty sposób cumowania – z dziobu kotwica, z rufy długie cumy do Brzegu. Przy wiatrach z południa wchodzi spora fala.

W zatoce żwirowo – kamienista plaża. Miejsce dla cumowania dingi. Klimatyczna konoba (restauracja) nad samym brzegiem oferująca m. in. Wyborne lignie na żaru!

Sama zatoka jest niesamowicie malownicza. Przejrzystość wody rzędu 12m zatem idealna jest do snurklowania. Efekt dopełnia fenomenalna alejka kaktusowa biegnąca na drugi koniec do Palmiżany. Kaktusy mają tam wysokość znacznie przewyższającą wzrost człowieka! Przy alejce wkomponowane w klimat dalsze restauracje. Spacer kaktusową alejką zapada w wieczną pamięć wszystkich, którym dane było znaleźć się w tym miejscu.

A jakie są wasze ulubione porty? Podzielcie się opiniami w komentarzach



✉️ Aby otrzymywać powiadomienia o wszystkich informacjach związanych z Fundacją Galion dopisz się do newslettera.

🎥 Powiadomienia wszystkich filmach otrzymasz gdy zasubskrybujesz nasz kanał oraz klikniesz dzwoneczek wybierając wszystkie.

☕ Możesz również wesprzeć nasze działania poprzez dotację dla Fundacji Galion



Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *