Gotowanie na pokładzie

Jachty śródlądowe

Inaczej jest na jachtach śródlądowych a inaczej jest na jachtach morskich. Na jachtach śródlądowych jest to normalna kuchenka gazowa używana do gotowania. Gotuje się najczęściej stojąc w porcie czy stojąc przy brzegu czyli na równej stępce bez przechyłów dlatego nie ma też najmniejszego problemu. Kuchenki gazowe najczęściej wyposażone są w butle gazowe, które można wymieniać na większości stacji benzynowych ewentualnie w marinach portowych dlatego też z gotowaniem   problemu nie ma najmniejszego. Kuchenki przeważnie są dwupalnikowe, czasami jedno palnikowe. Nie jest to jakiś wysoki standard, nie ugotujemy potraw kilkudaniowych ale poradzić sobie bez problemu możemy, wodę na herbatę zagotujemy.  

Jachty morskie

Na morskich jachtach sytuacja wygląda trochę inaczej, ponieważ nie zawsze nam wypadnie gotowanie w porcie, nie zawsze na równej stępce. Najczęściej będzie to gotowanie na wodzie podczas przelotów. Podczas przelotów jest fala czyli jacht cały czas na tej fali pracuje, cały czas się buja na tej fali. Wtedy też stosuje się takie rozwiązania na jachtach morskich które się nazywają kardanem. Kuchenka jest zawieszona na kardanie. Kardan jest to rozwiązanie, które powoduje, że kuchenka buja się razem z jachtem po tej fali, a właściwie jacht się buja a kuchenka stoi w miejscu., dzięki czemu nie rozlewa nam się nic z tej kuchenki, naczynia mamy zabezpieczone. Bez większego problemu możemy  postawić czajniki, garnki z wodą i na większej fali się utrzymują. Kuchenki takie dodatkowo są jeszcze wyposażone  w piekarnik dlatego oprócz gotowania mamy również opcję pieczenia, podgrzewania.  

Jest to o tyle istotne, że nie zawsze rejs trwa tydzień w którym możemy stołować się porcie co tydzień albo od biedy przejechać na suchym prowiancie. Często trwa więcej niż tydzień, więcej niż dwa tygodnie dlatego też gotowanie na pokładzie jest zdecydowanie niezbędne. Również ugotowanie samej nawet wody na nocną zimną wachtę, gorącego kubka czy czegoś innego ciepłego jest zdecydowanie niezbędne. ✉️ Aby otrzymywać powiadomienia o wszystkich informacjach związanych z Fundacją Galion dopisz się do newslettera.

? Powiadomienia wszystkich filmach otrzymasz gdy zasubskrybujesz nasz kanał oraz klikniesz dzwoneczek wybierając wszystkie.

☕ Możesz również wesprzeć nasze działania poprzez dotację dla Fundacji GalionMożesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *